Log in
Snape Wood Primary and Nursery School
Excellence for All
Home Page


Welcome to our Governors’ section. 

Who are we and what do we do?


The role of the Governing Body is to provide strategic leadership and accountability in school. We are responsible for the appointment of the head teacher and Heads of School teacher and one of us will be present at interviews of all prospective staff.

It is governors who hold the main responsibility for finance in the school and we will work with the executive head teacher to make decisions about balancing resources, applications for leave of absence during term time and the future of the school. Decisions are the joint responsibility of the governing body.


The role of the governing body is a strategic one, its key functions are to:

· set the aims and objectives for the school

· set the policies for achieving those aims and objectives

· set the targets for achieving those aims and objectives

· monitor and evaluate the progress the school is making towards achievement of its aims and objectives

· be a source of challenge and support to the executive head teacher (a critical friend)



DfE Statutory Guidance: Constitution of governing bodies of maintained schools – Statutory guidance setting out the arrangements for the constitution of governing bodies of all local-authority-maintained schools. For more information please visit:


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.





Term Start

Term End



Local Authority Governors





Betty Edmonds

11 Dec 2016

10 Dec 2020








Co-opted governors





Mike Cook

15 Oct 2015

14 Oct 2019



Cheryl Cotterill

18 Mar 2018

17 Mar 2022



David Gray

18 Mar 2018

17 Mar 2022



Alison Howarth

15 Oct 2014

14 Oct 2018



Steve Meese

28 Jun 2017

27 Jun 2021



Vacancy (1)





Vacancy (2)





Vacancy (3)










Parent governors





Brian Bancroft

23 Nov 2017

22 Nov 2021



Melanie Clarke

15 Oct 2015

14 Oct 2019













Shewley Choudhury










Staff governors





Julia Lamb

25 Sep 2014

24 Sep 2018









Governor Membership